V torek, 9. aprila 2019, smo se odpravili na ekskurzijo v Ljubljano in Kranj:

• Inštitut Jožefa Stefana
  • Višja strokovna šola Kranj

Na Inštitutu Jožefa Stefana smo se razdelili v 3 skupine, vsaka skupina si je ogledala 3 laboratorije:

• B1: Biokemija, molekularna in strukturna biologija
  • E6: komunikacijski sistemi
  • K9: raziskave sodobnih materialov
  • E3: Laboratorij za umetno inteligenco
  • K3: fizikalna in organska kemija
  • E9: inteligentni sistemi
  • F7: kompleksne snovi
  • E6: komunikacijski sistemi

Na Višji strokovni šoli Kranj so nam pokazali nekaj laboratorijev, kjer smo opazovali delovanje 3D tiskalnika, CNC strojev, robotske roke….

Potem pa so nam študentje predstavili Projekt RISE, v okviru katerega razvijajo inteligentni invalidski voziček in čelado, ki bere misli. Ker je to mednarodni projekt, v katerem sodelujejo tudi študentje iz Španije in Nemčije, naši študentje tudi veliko potujejo po Evropi.

Za brezplačne oglede obeh inštitucij se iskreno zahvaljujemo tamkajšnjim zaposlenim. Posebna zahvala velja direktorju Šolskega centra Kranj, g. Jožetu Drenovcu, ki nam je bil pripravljen pokazati delček njihove dejavnosti; prav tako pa se zahvaljujemo Denisu Deliću in njegovi ekipi v Projektu Rise. Denis je bil namreč 2 meseca in pol naš praktikant.