Dne 9. 4. 2018 sem se zgodaj zjutraj z mentorico Mojco Bečan odpravila proti Ljubljani, da bi prisostvovala pri otroškem parlamentu v Državnem zboru RS. Letošnja tema otroškega parlamenta je bila Šolstvo in šolski sistem. Pred vhodom v Državni zbor smo bili razporejeni po regijah in skrbno pregledani. Vodiči so nas vodili do velike dvorane Državnega zbora, kjer smo se usedli na zelo udobne parlamentarne sedeže. Nagovorili so nas predsednik Republike Slovenije g. Borut Pahor, predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez in predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije ga. Darja Groznik. Nato so nam obrazložili dnevni red ter nas razporedili v štiri različne delovne skupine. Jaz sem bila razporejena v delovno skupino, ki je obravnavala temo šola za življenje, ki se je odvijala v velikem salonu. Bilo je več različnih mnenj na to temo. Na koncu razprave v skupini smo izbrali dva predstavnika naše skupine, ki sta predstavila naša mnenja, v katerih smo izpostavili željo po enotnih učbenikih, več dela v naravi ter praktična dela v življenju … Po dobrih dveh urah smo bili povabljeni nazaj v veliko dvorano DZ, kjer so nas najprej slikali in naredili nekaj posnetkov za televizijo. Okoli 12. ure se je začel plenarni del zasedanja, ki so se ga med drugim udeležili tudi predsednik vlade Miro Cerar, šolska ministrica Maja Makovec Brenčič in ostali ministri. Dobri dve uri smo razpravljali o različnih temah, kot so šola za življenje, odnosi v šoli, metode in načini poučevanja/učenja ter učne vsebine. Ker je bilo veliko razpravljavcev, se je bilo zelo težko priglasiti k besedi. Jaz osebno sem poudarila, da je potrebno graditi na odnosih učitelj-učenec ter da bi se morali učiti več o vrednotah življenja. Po dobrih dveh urah razprave smo imeli ogled Državnega zbora. Seznanili so nas s poslikavami, ki so v preddverju DZ, ki je tudi kronologija nastajanja slovenske države. Dan smo zaključili s kosilom v jedilnici DZ.

Bil je krasen, vendar naporen dan. Zame je bila to zelo izjemna in pomembna izkušnja v mojem življenju. Vesela in ponosna sem, da se imela možnost prisostvovati letošnjemu otroškemu parlamentu.

Vita Adelina Herak Hadaš, 9. a